Loading...

Rodzaje nawigacji

Rynek nawigacji jest obecnie bardzo zróżnicowany. Mało osób wie, że trafny wybór urządzenia zależy przede wszystkim od przyszłego użytkowania. Na to składa się bardzo wiele czynników: rodzaj transportu, podróże na drogach krajowych, zagranicznych, bezdrożach, a także chęć posiadania nawigacji, jako sprzętu do nawigowania – czy raczej zabawki multimedialnej, wzbogaconej o możliwość oglądania filmów, odtwarzania muzyki, itd. Nawigacje satelitarne dzielą się przede wszystkim na:

 • Nawigację samochodową, która jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytkowania w samochodzie.

  Znakiem rozpoznawczym, jest jej przytwierdzenie najczęściej do przedniej szyby auta za pomocą specjalnych uchwytów lub na przednim panelu (w nowszych modelach). Jeśli chodzi o sam wygląd – sprzęt można porównać do większego smartfona, ponieważ jego wielkość waha się zazwyczaj od 4 do 7 cali. Urządzenia te są dotykowe i bardzo intuicyjne, aby w sprawny sposób pozwolić kierowcy na sterowanie funkcjami i równoczesne prowadzenie pojazdu. Bardzo ważnym aspektem, który kieruje, przy wyborze takich urządzeń jest ich cena.

  Mówi się, że to indywidualny wybór kierowców, choć trzeba liczyć się z tym, że nierenomowane marki nawigacji samochodowych będą miały bardzo okrojone mapy lub ich gwarancja będzie bardzo krótka. Warto więc pokusić się o skrupulatne poszukiwania opinii i recenzji konkretnych modeli, choćby na forach internetowych;

 • Nawigację motocyklową, czyli taką, której przeznaczenie ogranicza się do mechanicznego jednośladu. Mogłoby się wydawać, że niewiele różni się od poprzedniego rodzaju, choć istnieją znaczne różnice. Przede wszystkim, nawigacja motocyklowa ma za zadanie być jasną i bardzo prostą.

  Motocyklista nie może się rozproszyć, ze względu na trudniejsze prowadzenie pojazdu, używanie rękawic, ograniczone pole widzenia (poprzez kask). Co więcej, nawigacje takie są zaprojektowane w nieco inny sposób, ze szczególną uwagą na trwałość materiału, ponieważ są używane na zewnątrz. Zazwyczaj są to obudowy mrozoodporne, szczelne. Ciekawym jest fakt działania samego nawigowania.

  Ciężko jest sobie wyobrazić motocyklistę, który stale spogląda na ekran, ponieważ ma ograniczone ruchy. Wymyślono więc rozwiązanie, polegające na łączeniu się urządzenia z bezprzewodową słuchawką bluetooth, umieszczoną w kasku motocyklisty. Za te inteligentne rozwiązania trzeba jednak słono płacić – nawet dwa razy drożej niż za nawigacje samochodowe;

 • Nawigację morską, która zdecydowanie różni się przeznaczeniem od swoich poprzedników. Jej główne zastosowanie dotyczy podróży po wodzie.

  Ze względu na specyfikę pracy marynarzy, niekomfortowe warunki podczas sztormów i ograniczone możliwości – nawigacja morska może mieć nawet do 12 cali. Urządzenie to ma możliwość łączenia się w tzw. sieć, poszerzania działania poprzez radar, czy echosondę.

.

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/dac-it-w-tescie-audiostereo/ rotawirusy.info