Podatek od gier pobierany jest obligatoryjnie od wszystkich osób, które prowadzą różnego rodzaju działalność polegającą na grach hazardowych. Jakie gry objęte są podatkiem? Loterie, gry liczbowe, wideoloterie, gry pieniężne i fantowe, gry na automatach.

W zależności od tego, jakiej gry dotyczą podatki różna jest ich wysokość. W przypadku loterii fantowych i gier bingo wysokość podatku wynosi 10%, loterii pieniężnej 15%, gier liczbowych 20%, gry audio tekstowe 25%, gry na automatach 50%, rozgrywki sportowe – na przykład zakłady bukmacherskie 2,5%.

Każdy podmiot, który zobowiązany jest do płacenia podatku musi uiszczać opłaty regularnie, co miesiąc do izby celnej. Prawo do regulowane jest z ustawą z dnia 19 listopada 2009 roku, artykuł 71.

Zdarza się, że podczas organizowania gier gracze nie są informowani dokładnie, o jaką kwotę grają, ponieważ podają kwotę, od której należy odjąć należny podatek. Podczas wygranej zostaje on pobrany automatycznie, jeśli jest to wygrana w postaci przedmiotu wówczas wygrany powinien uiścić opłatę w formie pieniężnej.