Naturalne występowanie ziół

Często miejscem gdzie spotykamy, różne gatunki ziół są obszary naturalne, nietknięte ręką człowieka, można by rzec wręcz dzikie. Zbiór ziół ze stanowisk takowych jest jedną z najprostszych metod ich pozyskiwania.

Tam rośliny w naturalny sposób rozrastają się i z roku na rok pojawiają się w coraz bardziej okazałych formach. Oczywiście są to gatunki ziół krajowych, od wielu lat zaaklimatyzowanych i na stałe wpisanych w krajobraz naszych łąk.

Jednakże zbiór ziół ze stanowisk naturalnych jest procesem bardzo pracochłonnym, ponieważ rośliny te nie żyją w wielkich skupiskach umożliwiających szybki i łatwy ich zbiór, a wręcz przeciwnie w rozproszeniu. Aby zebrać pełnowartościowy surowiec należy wykorzystywać zioła rosnące w miejscach czystych, ekologicznych, nie wystawione na działanie cywilizacyjnych trucicieli, jakimi są na przykład często przejeżdżające samochody.

Tylko takie rośliny będą pełnowartościowymi. Na stanowiskach naturalnych spotkać możemy wiele rodzajów ziół jak chociażby bez czarny, jałowiec pospolity, krwawnik pospolity czy też głóg jedno lub dwuszyjkowy.