Na chwasty – herbicydy

Nawet jeżeli ktoś zajmuje się uprawą roślin dla własnej przyjemności, aby móc korzystać z produktów własnego ogródka. To i tak dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że niebezpieczne dla tych roślin są nie tylko różnego rodzaju choroby wywoływane grzybami i innymi bakteriami, ale równie niebezpieczne są chwasty. To właśnie one odbierają roślinom światło i składniki odżywcze, powodując że nasze uprawy nie są tak duże i ładne jak planowaliśmy. Dlatego zanim zajmiemy się uprawą roślin, powinniśmy wiedzieć, po jakie środki należy sięgnąć, aby w razie czego, jak najszybciej móc się rozprawić z takim problemem.

Jakie działania podjąć?

Przede wszystkim jeśli zauważymy chwasty, a mamy niewielkie pole pod nasze uprawy, to możemy próbować je usuwać mechanicznie, a więc po prostu je wyrywać. Może się jednak okazać, że takie działanie będzie niewystarczające i do ich uzupełnienia powinniśmy zastosować herbicydy. Są to pestycydy, które pomagają w zwalczaniu chwastów. Jedne możemy stosować przed rozpoczęciem upraw, inne przed rozpoczęciem siania, albo zanim rośliny zaczną wschodzić.

Inne herbicydy możemy stosować na liście, jeszcze inne na glebę, albo wybrać takie, które będą stosowane tu i tu.

To co ważne

To co w tym wszystkim jest szczególnie ważne to fakt, że większość z herbicydów zwalcza konkretne grupy roślin czy to jednoliściennych czy dwuliściennych, jednocześnie nie niszcząc przy tym wszystkim naszych roślin, które uprawiamy. Jednak są też takie herbicydy, które usuwają wszystkie rośliny, a to oznacza, że powinniśmy je stosować jeszcze zanim zaczniemy uprawę, bo w przeciwnym razie zniszczą one nie tylko chwasty zagrażające naszym roślinom, ale również nasze rośliny. Po te ostatnie herbicydy sięga się zazwyczaj wówczas, kiedy mamy do czynienia ze szczególnie uciążliwymi chwastami, których nie szło zwalczyć żadną inną metodą. Jednak zawsze stosując herbicydy musimy pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń na opakowaniu. Jeśli zastosujemy za dużą dawkę, albo użyjemy go w nieodpowiednim momencie, przy niewłaściwej pogodzie, to może się okazać, że zniszczymy nie tylko chwasty, ale także rośliny, które uprawiamy. Chociażby przez to, że wywołamy u nich poparzenia, albo negatywnie wpłyniemy na ich prawidłowy rozwój. Chwasty zawsze będą się pojawiać, dlatego powinniśmy wiedzieć, że do ich zniszczenia możemy zastosować herbicydy.

Jednak żeby były one skuteczne, najpierw musimy się dowiedzieć, czym się różnią i w jaki sposób należy z nich korzystać.

Dni Pola CIECH Sarzyna www.kancelariafavitor.pl