Loading...

Czy możemy otrzymać vat ref?

Jeżeli mamy własną działalność, byliśmy za granicą i tam dokonaliśmy zakupów wiążących się z naszą działalnością, to z pewnością zastanawia nas, czy nie moglibyśmy odzyskać chociaż części pieniędzy, które wydaliśmy. Na szczęście istnieje taka możliwość, a jeśli będziemy wiedzieli, jak z niej skorzystać, to może się okazać, że na nasze konto wpłyną dodatkowe środki.

Warto znać wszystkie wytyczne

Oczywiście to nie jest tak, że przedstawimy rachunki potwierdzające nasze wydatki zagranicą i pieniądze od razu zostaną nam zwrócone. Musimy spełnić szereg różnych wytycznych, aby w ogóle Vat ref mógł być nam zwrócony. Dlatego właśnie warto popatrzeć na odpowiednich stronach, co może być rozliczone, a co nie podlega tej procedurze. Może warto wiedzieć, że otrzymamy zwrot podatku za zakupioną dla firmy elektronikę i jeśli w danym państwie mamy możliwość zdobyć ją taniej, to warto skorzystać z okazji? Tak samo, jeśli popsuje nam się samochód i go naprawimy, albo kupimy części zamienne, to także będziemy mogli skorzystać z możliwości, jakie dają nam vat ref.

Nie ma co się starać

Są oczywiście takie wytyczne, które od razu pokażą nam, że nie mamy co wszczynać tej procedury, bo zwrotu i tak nie otrzymamy. Będzie tak chociażby wówczas, gdy kupimy papierosy i alkohol, albo zdecydujemy się zrobić zakupy spożywcze. Dodatkowo nawet nie mamy co składać vat ref, jeśli w kraju, w którym dokonaliśmy takich zakupów, zajmujemy się sprzedażą swoich towarów lub usług. Niemniej, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i wszystko wskazuje na to, że jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy, to odpowiedni wniosek trzeba złożyć do zagranicznego urzędu skarbowego, co odbywa się poprzez polski urząd skarbowy, do którego należy płatnik. Warto zobaczyć jak to działa, przekonać się, czy mamy możliwość skorzystać z takiego rozwiązania. Może się wówczas okazać, że uda nam się uzyskać z powrotem część pieniędzy, które straciliśmy podczas zagranicznych zakupów, a które związane były z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą.

Jeśli można z tego skorzystać, to jak najbardziej trzeba to zrobić.

co to jest compliance