Loading...

Co to jest KPiR – księga przychodów i rozchodów?

Z pewnością wiemy, że prowadzenie działalności gospodarczej pociąga za sobą wiele obowiązków. Od ich prawidłowego wypełniania będzie zależało, czy nie popadniemy w konflikt z urzędem skarbowym i czy nie będziemy musieli obawiać się kar. Dlatego też, warto wiedzieć, co to jest KPiR, jak również przekonać się, kto powinien z tego korzystać. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć wielu problemów.

To co to jest?

Podczas rozważań o założeniu własnej działalności spotkaliśmy się z określeniem KPiR i zastanawiamy się, czego ono dotyczy? To nic innego jak określenie księgi przychodów i rozchodów, która służy nam do rozliczania się z urzędem skarbowym, z podatku który powinniśmy płacić.

Z takiej księgi mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również spółki cywilne, jawne i partnerskie. Dzięki takiej KPiR możemy dokonywać bieżącej ewidencji księgowej, a więc wykazywać przychody i rozchody, które mają miejsce w naszej firmie. Musimy pamiętać, aby wpisywać tam przychody, zakupy różnych towarów, wydatki które wiążą się z prowadzeniem działalności, jak i koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi. Czego nie musimy tam wpisywać? Zaliczek na poczet dostaw, kosztów inwestycji w czasie jej realizacji, obrotu opakowaniami zwrotnymi, jak i jednorazowej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które były przekazane w formie dotacji np. przez urząd pracy.

Skorzystamy ze specjalnych programów?

Jeśli chodzi o sposób prowadzenia takiej księgi, to warto wiedzieć, że mamy tutaj dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać ze sposobu tradycyjnego i prowadzać księgę papierową, albo możemy sobie ułatwić zadanie i prowadzić księgę elektroniczną. W tym drugim przypadku będziemy mogli liczyć na różnego rodzaju moduły oprogramowania, które sprawią, że wypełnienie wszystkich kolumn będzie łatwiejsze i zabierze nam mniej czasu. To dlatego, że w wielu przypadkach program sam, na podstawie przedstawionych danych, będzie prowadził odpowiednie wyliczenia, dzięki czemu my nie będziemy musieli się tym zajmować. Warto jednak pamiętać, że do takiej księgi przychodów i rozchodów trzeba mieć cały czas dostęp, aby móc w każdej chwili przygotować sprawozdanie, dlatego warto o to odpowiednio zadbać.

Warto zobaczyć w jaki sposób prowadzić KPiR, aby mieć pewność, że wszystko będzie odbywało się w odpowiedni sposób. Wówczas będzie istniała spora szansa, że wszystko będzie wykonane jak należy, nasza księga będzie rzetelna i przejrzysta, a więc nie będziemy musieli się niczego obawiać.

http://www.wysoccyjj.biz/